|
Pożegnanie zimy - konspekt lekcji z dzieckiem upośledzonym umysłowo w stopniu lekkim
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4816 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Metodyka nauczania i wychowania dzieci upośledzonych w stopniu lekkim - konspekt lekcji "Pożegnanie zimy". KONSPEKT DLA KLASY III OŚRODEK TEMATYCZNY: Pożegnanie zimy TEMAT DNIA: Swobodne wypowiedzi pt. „Jak zwierzęta przetrwały zimę?” oraz budującej się przyrody na podstawie odbytej wycieczki, ilustracji, zagadek i zgromadzonego materiału przyrodniczego. Nazywanie roślin wcześnie kwitnących. Ciche czytanie tekstu ze zrozumieniem – zagadki o zwierzętach. Naśladowanie ruchem i głosem zwierząt. Wykonanie sylwetki jeża z pasków pociętego papieru. Matematyczne zabawy z jeżami – zbiory i zadania tekstowe. CELE GŁÓWNE:
- ciche czytanie ze zrozumieniem poleceń dla grupy i tekstów zagadek
- wykonanie sylwetki jeża
- układanie i rozwiązanie zadania tekstowego do ilustracji
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wypowiada się zdaniami na temat zwierząt i ich życia zimą
- wymienia zwiastuny budzącej się wiosny
- czyta cicho ze zrozumieniem
- zgodnie współpracuje w grupie
- rozwiązuje zagadki
- poprawnie przepisuje
- przyjmuje role wynikające z pracy grupowej
- bierze udział w prezentacji
- naśladuje głosem i ruchem zwierzęta
- składa i wycina papier
- nakleja pocięte paski i wypełnia sylwetką jeża
- układa treść zadania do ilustracji
- tworzy zbiory
- porównuje liczebność zbiorów
- przelicza elementy w zbiorze
- śpiewa i bawi się przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi”
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
- Powitanie
- Sprawdzanie listy obecności – próby podpisywania się przy swoim nazwisku (niektóre dzieci po śladzie)
- Wybór dyżurnych
- Obserwacja pogody – na podwórku ze szczególnym zwróceniem uwagi na cechy nadchodzącej wiosny
- Ćwiczenia kalendarzowe – Jaki mamy dziś dzień?
- Przypomnienie nazw miesięcy z nawiązaniem do miesiąca marca jako miesiąca wiosennego, ale jeszcze nie wiosny, lecz czasu przedwiośnia
II CZĘŚĆ POZNAWCZA
- Omówienie bukietu gałązek wierzby, leszczyny i brzozy przyniesionych z wycieczki
- Omówienie ilustracji przywieszonych na tablicy i nawiązanie, że rośliny i zwierzęta budzą się do życia
- Przygotowanie do pracy w grupach: tj. podział na grupy, wybór grupowego, wyjaśnienie na czym będzie polegało zadanie grupy
- Rozdania poleceń do pracy i tekstów zagadek
- każdy w grupie musi zapoznać się z poleceniem (a) przeczytaj zagadkę, (b) napisz odpowiedź, (c) przedstaw za pomocą ruchu, gestu i głosu odgadnięte zwierzę, (d) jak to zwierze przetrwało zimę?
- informujemy dzieci, że będziemy oceniać zgodną pracę w grupie, dyscyplinę, a także to jak grupa zrozumiała i wykonała polecenia
- teksty zagadek dla IV grup:
I grupa – Powieś jej na sznurku kawałek słoniny, a będzie ją dziobać w czasie mroźnej zimy. (sikorka)
II grupa – Smacznie śpi w barłogu w czasie białej zimy. My go nie zbudzimy, bo się go boimy. (niedźwiedź)
III grupa – Drzemały podczas zimowych chłodów w niedużym domku na plastrze miodu. Wkrótce wylecą całą gromadką ku pierwszym, wiosennym kwiatkom. (pszczoły)
IV grupa – Gdy chłód mu dokucza nieznośnie, w stos liści na zimę się kryje. Lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie, wysuwa kolce i ryjek. (jeż)
- Prezentacja pracy grup:
- poszczególne grupy przedstawiają za pomocą ruchu, gestu i głosu odgadnięte zwierzę. Inne dzieci odgadują. Grupa wyjaśnia jak to zwierze żyło zimą. Wybrane dziecko z grupy pisze na tablicy, nazwę odgadniętego zwierzęcia – wszyscy sprawdzamy poprawność zapisu
- Ćwiczenia relaksacyjne (śpiew i zabawa pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi”)
- Wklejanie do zeszytu tekstu zagadki i samodzielne napisanie rozwiązania
- Wykonanie sylwetki jeża:
- odrysowanie i wycięcie szablonu
- wyklejenie szablonu pociętymi paskami gazety
- prezentacja jeży na tablicy
- Matematyczne zabawy z wykonanymi jeżami
- tworzenie zbiorów jeży
- porównywanie liczebności zbiorów (jeże chłopców i dziewczynek)
- przeliczanie jeży w zbiorach
- porównywanie liczebności zbiorów – zbiory równoliczne
- ułożenie i rozwiązanie zadania tekstowego do ilustracji na tablicy
- Ocena pracy dzieci w grupach tj. zgodnej pracy, dyscypliny, zrozumienia i wykonania polecenia
III ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Uporządkowanie miejsca pracy
- Podsumowanie zajęć
- dzieci dostają karteczki, na których rysują buźki
- zajęcia bardzo mi się podobają
- zajęcia trochę mi się podobały
- zajęcia nie podobały mi się
- Ocena pracy dyżurnych
- Zadanie pracy domowej
- każde dziecko nauczy się czytać zagadkę wklejoną do zeszytu
- Pożegnanie
Sabina Wisłocka |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|